top of page

  Віртуальна екскурсія Дніпропетровським національним історичним музеєм ім. Д.І. Яворницького (Зала 2. Запорозьке козацтво)

Експозиція зали присвячена запорізькому козацтву, виникнення якого відносять до XV ст. Це унікальне явище всесвітньої історії, яке, по суті, визначало напрямки економічного, політичного і культурного розвитку України.

Тут, на омитих Дніпром кручах, в єдиному куточку на землі, під час насильства та інквізиції Середньовіччя палало вогнище волі й незалежності, людської честі і гідності, осередком якої була Запорозька Січ.

Прибуваючи до безмежного українського степу, козаки селилися понад Дніпром та Південним Бугом і їхніми численними притоками, насамперед Оріллю, Самарою, Чортомликом, Томаківкою. Особливо притягував їх Дніпро – священна й заповідна для козаків ріка, оспівана ними в думах та переказах. Унікальною особливістю Дніпра були його знамениті пороги. 

Великих порогів було дев’ять: Кодацький, Сурський, Лоханський, Дзвонецький, Ненаситецький, Вовнизький, Будильський, Лишній і Вільний. У 1932 р., після збудування Дніпрогесу, унікальна пам’ятка природи – пороги – були затоплені.

За триста років панування у Великому степу козаками було послідовно засновано 8 Січей. 5 з них знаходилися на території сучасної Дніпропетровщини. В центрі зали можна побачити макет останньої Нової (Підпільнянської) Січі, який надає уявлення про улаштування укріплених поселень запорожців.

Поруч експонується „дуб” – човен-довбанка, на якому козаки безстрашно долали дніпрові пороги, та макет „чайки” – військового вітрильного судна козаків.

Придніпров’я подарувало українській культурі ідеал національного героя – козака, що знайшов втілення в народних картинах «Козак-Мамай», три з яких експонуються в залі. В традиційних образах цих картин відображені улюблені мотиви народної творчості: козак – захисник, кінь – його воля, дуб – сила, бандура – співучість.

Поряд з народним образом козака можна побачити й більш реалістичне зображення запорізького козака – картина М.Струннікова „Запорожець” (1906). Позував для створення цієї картини чемпіон світу з боротьби, найсильніша людина планети та нащадок запорізьких козаків Іван Максимович Піддубний.

В залі представлені предмети побуту та зброя запорожців: гармати-мортири, „гаківниці”, кременеві рушниці. Особливу зацікавленість викликає козацька шабля ХVIII ст., на лезі якої зображені перехрещенні булава та пернач з текстом „Верность земле и преданиям”, та 2 ковані гармати кінця ХVI ст., знайдені у 1872 р. на дні запорізької чайки, що затонула на Дніпрі біля острова Хортиця.

Запоріжжя стало оплотом українського народу в боротьбі за незалежність проти польської та турецької експансії. Найбільш яскраво в цій боротьбі проявився військовий талант кошового отамана І.Д.Сірка. Він провів близько 55 військових походів та не зазнав жодної поразки, а кошовим отаманом обирався більше 10 разів. З ім’ям найвідомішого отамана пов’язана легенда про лист запорожців турецькому султанові – своєрідній відповіді на вимогу підкоритися Турцїї. Варіант цього листа знаходиться в експозиції зали.

Адреса: м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 18.

Працює щоденно крім понеділка та останньої п'ятниці місяця з 10.00 до 16.30 (без перерви).

bottom of page